Zpráva o činnosti za rok 2020

Letošní rok se nesl pod jedním slovem, a to COVID. Tento divný virus doslova ochromil celou zemi a život nás všech. A tak i činnost našeho sboru nebo jakéhokoliv jiného spolku byla tímto ovlivněna. Ale i přesto, že na jaře a na podzim byl v naší zemi zastaven jakýkoliv společenský život, podařilo se nám některé akce zrealizovat ještě v době, kdy to bylo možné.

Začátkem roku, a to hned 3.ledna (v té době ještě nikdo z nás vůbec netušil, co se na nás žene…) se konala výroční valná hromada našeho sboru za rok 2019. Účast byla opět hojná včetně všech našich mladých hasičů, a tak v kulturním domě bylo plno. Schůze proběhla podle programu, shlédli jsme fotky z akcí, které proběhly v roce 2019 a schůzi jsme zakončili výborným gulášem.

V lednu jsme se ještě s dětmi v rámci ligy čtyř okrsků zúčastnili uzlových závodů ve Vítkově, kde nejlepší umístění za náš sbor získala Markéta Haasová v jednotlivcích, a to 5.místo.

Na konci února se naší vesnicí prošel masopustní průvod masek v čele s medvědem. Počasí bylo slunečné, takže nikomu nebyla příliš zima. Večer jsme se sešli v kulturním domě, kde nám k tanci a poslechu zahrál Martin Janeček. Před půlnocí jsme vyprovodili naši milou basu na její poslední cestu a pak proběhlo vylosování bohaté tomboly.

MAŠKARNÍ PLES PRO DĚTI A MDŽ

Začátkem března jsme ještě zorganizovali maškarní ples pro děti a velmi oblíbenou akci posezení žen u příležitosti svátku MDŽ. Obě akce se vydařily. Dětí přišlo spoustu a z plesu si odnášely nejen hezké vzpomínky, ale také spoustu cen a každý, kdo přišel v masce, si také mohl vybrat plyšáka. S dětmi z mladých hasičů jsme i letos připravili bohatý kulturní a zábavný program pro jejich maminky, babičky, tety a ostatní ženy z Jančí. I letos se program povedl a všichni se dobře bavili.

No, a pak nastal lockdown! Všechno se zavřelo, děti zůstaly doma, s nimi i rodiče a skončily všechny akce. Toto trvalo až do konce června. Takže jsme nemohli uspořádat pálení čarodějnic, museli jsme zrušit hasičskou soutěž pro děti nebo tradiční soustředění s dětmi.

Na jaře jsme se s dětmi ještě zúčastnili soutěže Požární ochrana očima dětí, kde se naši mladí hasiči přihlásili do výtvarné části soutěže. Vyhodnoceni ve svých kategoriích nakonec byli Ondra Turovský (2.místo v kategorii MŠ), Viktor Haas (1.místo v kategorii ZŠ1) a Vít Helísek (2.místo v kategorii ZŠ2). Slavnostní vyhodnocení a předání cen proběhlo na konci června v areálu Lesík v Dolních Životicích.

Během letních prázdnin se začalo s uvolňováním, a tak jsme netrpělivě čekali, co bude nebo nebude. Měli jsme v plánu uspořádat hasičskou zábavu na hřišti, ale do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli ano nebo ne. Nakonec jsme se na členské schůzi dohodli, že do toho půjdeme i za cenu určitých opatření. V té době byly povoleny venkovní akce do 500 osob. A tak se zábava konala. Počasí vyšlo, aspoň to! A i lidi přišli, za což jsme byli rádi. Každému jsme u vstupného změřili teplotu. Všude jsme měli nachystanou desinfekci na ruce. I letos jsme měli připravené občerstvení, naší tradiční játru na topince nebo bramboráčky. Zábava se vydařila a myslím, že lidé odcházeli spokojeni.

SOUSTŘEDĚNÍ PLAMÍNKŮ

V srpnu jsme ještě pro mladé hasiče uspořádali náhradu za zrušené soustředění v červnu. S dětmi jsme odjeli do Opavy, kde jsme v Městských sadech měli domluvené zapůjčení různých vozítek, koloběžek, kol a jiných pohyblivých předmětů, které si děti mohly vyzkoušet. Bylo to docela zábavné a i dětem se to líbilo. Byl pravý letní den, a tak jsme si dali zmrzlinu a jeli zpět do Jančí na hřiště, kde jsme pro děti připravili soutěže a hry. Kdo chtěl, mohl se schladit v hasičské kádi. Děti přespaly na hřišti pod velkým stanem a v neděli ráno se rozešly domů.

UKONČENÍ PRÁZDNIN PRO DĚTI

Na konci prázdnin jsme ještě uspořádali ukončení prázdnin pro děti nejen z Jančí, ale i okolních vesnic. Pro letošní ročník jsme připravili téma Masterchef aneb všechny chutě a vůně světa. Na děti čekalo spoustu stanovišť, které byly spojené s jídlem. Dětí přišlo hodně a každý, kdo splnil všechna stanoviště, si mohl vyzvednout balíček s odměnou. Pro děti byl připravený i obrovský skákací hrad.

No, a pak přišel znovu lockdown! Takže se zrušily všechny vnitřní i venkovní aktivity. Museli jsme zrušit pravidelné schůzky mladých hasičů. Zrušily se podzimní soutěže a také jsme nemohli uskutečnit akci 72 hodin. Alespoň jsme si objednali trička a vyzvednuté ovocné stromy se vysadily na zahradách.

S příznivějším vývojem šíření Covidu se na začátku prosince uvolnily některé aktivity, a tak jsme pro děti z Jančí připravili mikulášskou nadílku. Mikuláš, anděl a čert roznesli dětem balíčky, ale letos se Mikulášská družina s dětmi pozdravila na dálku venku přes otevřené dveře nebo okno. Dětem to však nevadilo, byly rády, že Mikuláš na ně letos nezapomněl a přinesl jim balíček dobrot. Bohužel jsme nemohli uspořádat krásnou akci, a to rozsvěcování stromk s vánočním jarmarkem a teplým svařáčkem.

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Hřmění mezi Markem a Vitalem značí úrodný rok.

Svátek má Vlastislav

Zítra má svátek Robert