První společenskou akcí v roce 2013 byl jako již každý rok Masopustní průvod vesnicí v maskách a večerní zábava v našem kulturním domě. Nechybělo ani noční pochování basy se vtipným odpuštěním hříšníkům.

MAŠKARNÍ PLES PRO DĚTI

V březnu jsme zorganizovali hned dvě společenské akce, a to již několikátý ročník maškarního plesu pro děti a první ročník Slivkobraní. Maškarní ples jsme letos pojali tak, že v maskách nebudou jen děti, ale také rodiče. Ti to vzali jako výzvu a opravdu se sešel hojný počet masek u dospělých. To děti velice nadchlo a ples byl pro ně zase něčím zajímavým.

SLIVKOBRANNÍ

V roce 2012 si naše SDH pronajalo švestkovou alej a proto jsme se rozhodli ohodnotit vzorky domácí pálenky. Slivkobraní jsme pojali jako soutěž o nejlepší vzorek, kdy se hodnotila chuť, vůně a vzhled láhve. Celkem se do soutěže přihlásilo 18 vzorků a porota složená z členů našeho SDH měla velice zodpovědnou roli vybrat ten nejlepší vzorek. Hodnotit mohli i všichni, kdo se akce zúčastnili. Vítězové byli odměněni drobnými dárky a celá akce měla velký úspěch. Takže jí možná příští rok zopakujeme.

DEN ZEMĚ

Již třetím rokem jsme v měsíci dubnu uspořádali akci Den Země. Během sobotního dopoledne se pod záštitou společnosti ELEKTROWIN, a.s., konal sběr vysloužilých elektrospotřebičů, které občané odevzdávali v místní hasičské zbrojnici. Odpoledne pokračovala akce s dobrovolným úklidem obce, obecního lesa, okolí silnic a obecního rybníku, kdy bylo posbíráno a roztříděno množství drobného odpadu. Jedenáct dospělých a deset dětí sesbíralo během dvou hodin pytel kovu, 3 pytle skla a více než 10 pytlů dalšího odpadu. O odvoz sesbíraného odpadu se v následujících dnech postarala obec Březová, které touto cestou velmi děkujeme. Během sběru odpadků jsme letos vysázeli nové vrby nedaleko obce. Tento již třetí ročník dne Země byl opět kladně hodnocen a pevně věříme, že nebyl zdaleka poslední. Troufáme si již konstatovat, že jsme společnými silami dokázali udělat v našem okolí pořádek a vykonat něco prospěšného pro životní prostředí.

PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Druhý ročník pálení čarodějnic jsme přesunuli na květen. Stejně jako loni jsme se jako čarodějnice, čarodějové a kouzelníci sešli uprostřed vesnice a průvodem jsme došli až na hřiště. Tam na děti čekali soutěže, vyrábění lampiček, opékání párků a nakonec i velká vatra, na které jsme symbolicky upálili čarodějnici.

DARUJ KREV S HASIČI

V květnu jsme se účastnili ještě jedné a velmi prospěšné akce. Tou byla akce vyhlášena celostátně mezi hasičskými sbory „Daruj krev s hasiči“. Podstatou této akce bylo propagovat darování krve nejen mezi stálými dárci, ale vybídnout i ty, kteří ještě nikdy krev nedarovali, aby se stali dárci krve. Na členské schůzi našeho SDH byla tato akce prezentována, no a my jsme se dohodli, že dobrou věc podpoříme. Za naše SDH Jančí se této akce zúčastnilo 11 dárců, z toho bylo 7 prvodárců. A jak jsme dopadli v krajském hodnocení? Naše SDH se umístilo na 1.místě! To je pro nás velká výzva i pro příští roky.

MŠE SV. FLORIÁNA

Jako každý rok i letos jsme se zúčastnili oslav svatého Floriána, které se letos konaly dne 5.5.2013.

HASIČSKÉ SOUTĚŽE

V letošním roce se členové našeho sboru, především naše mládež, zúčastnili soutěží hasičských sborů a nejednou přivezli hezká umístění. V Jelenicích jsme se dne 25.5.2013 zúčastnili okrskové soutěže v družstvech ženy, muži A, muži B. I přes neustálý déšť, který nám komplikoval soutěžení, se družstvo žen umístilo na krásném 2.místě. Do Větřkovic jsme se zase vydali dne 8.6.2013 na noční soutěž. Na této soutěži se družstvo žen umístilo opět na krásném 2.místě a družstvo mužů B na také velmi pěkném 6.místě. Dne 15.6.2013 proběhla soutěž o pohár starosty obce a starosty okrsku Lesních Albrechtic, účastnili se muži A, ženy a muži B. Družstvo žen se umístilo na 3.místě. Jako i jiné ročníky jsme si nemohli nechat ujít tzv. Terenní vlnu v Lukavci, která je trošičku odlišná od ostatních soutěží v tom, že se běží do kopce. Soutěže se zúčastnilo družstvo ženy a muži B.

12.7.2013 jsme se do Lukavce vrátili, abychom se zúčastnili soutěže „Nejlepší vrchař“. Za družstvo ženy se této soutěže zúčastnila Kamila Scholasterová a Jana Beinhauerová. Ve stejný den, tj. 12.7.2013, jsme ještě vyrazili na noční soutěž do Stachovic. V neděli 14. 7. 2013 se uskutečnil třetí ročník TFA Větřkovice, kde za ženy obsadila Jana Beinhauerová krásné 3. místo a za muže „veterány“ získal 3. místo Pavel Scholaster. Dne 20.7.2013 jsme se zúčastnili pohárové soutěže v Lesních Albrechticích. Družstvo žen obsadilo krásné 4.místo a dosáhlo našeho rekordního času, a to 20,7s. Dne 4.8.2013 jsme se zúčastnili MSL ve Větřkovicích. Naše ženy se umístily v neligové soutěži na 3.místě. Soutěže se účastnilo i družstvo muži B. Do Luboměře jsme zavítali dne 11.8.2013. V sobotu 17.8.2013 se naše družstvo muži B zúčastnilo soutěží s PS 12 i PS 8 v Bravinném. Bohužel se neumístili na žádném místě, neboť se soutěže zúčastnila velká spousta profesionálních družstev. Nicméně naši kluci zaběhli rekordní čas 17,8s! 28.9. jsme zavítali na soutěž do Vrchů, kde se naše mužstvo mužů umístilo na 2. místě s PS8. Tentýž den proběhla soutěž TFA ve Velkých Karlovicích, kde Jana Beinhauerová vyhrála 7. místo. V neděli 18. srpna 2013 se na Menšíkové louce v Ludgeřovicích konalo TFA. Soutěžících bylo celkem 50 ve 4 kategoriích (žáci, dorostenci, děvčata, chlapci). Z našeho SDH se na krásném 2.místě umístila děvčata Iva Minaříková a Jana Beinhauerová s časem 3:49,82. Jen pro zajímavost, čas prvního místa byl 3:40,47. V září jsme zavítali k našim sousedům, a to do Jelenic, kde naše družstvo žen 15.9.2013 vyhrálo 1.místo. Moc blahopřejeme! V říjnu jsme se ještě zúčastnili TFA ve Valašské Bystřici. Zde se naše děvčata umístila na 7. a 9. místě, dále se uskutečnilo TFA v Karviné a Strahovicích, kde se naše ženy umístily pokaždé na 3. místě.

Celkem jsme se zúčastnili 18 hasičských soutěží, což svědčí o tom, že nás činnost dobrovolného hasičského sboru opravdu baví. A když se k tomu připojí i tak krásné výsledky, tak nás to o to víc těší.

HASIČSKÁ ZÁBAVA

Na konci léta jsme uspořádali další dvě společenské akce, a to večerní zábavu, kterou jsme nazvali Hasičskou slavností a již známou akci pro děti Spaní s Bílou paní. Hasičskou slavnost jsme letos uspořádali na místním fotbalovém hřišti. Kdo mohl, přidal ruku k dílu a tak se nám podařilo připravit velmi hezkou akci. Večerní zábava se vydařila, účast byla vysoká a spokojení lidé odcházeli domů.

SPANÍ S BÍLOU PANÍ

Letos se nám vydařila také akce Spaní s Bílou paní, protože nám přálo počasí a tak jsme mohli postavit stanové městečko na hřišti a s dětmi přenocovat ve stanech. Pro děti to byla krásná tečka za prázdninami.

KARMÁŠOVÁ ZÁBAVA

Začátkem listopadu jsem zorganizovali karmášovou zábavu. Členky našeho SDH si opět jako loni připravili pro pobavení diváků taneční vystoupení, tentokrát tanec uklízeček a taneční vystoupení Zumby, kterého se účastnili i muži. Vystoupení zpestřilo večerní zábavu a všem se to moc líbilo.

MIKULÁŠ A ROZSVĚCOVÁNÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Do konce roku nás čeká mikulášská nadílka, konkrétně 5.12. v 16:30, kterou jsme letos pojali trošičku jinak. Pro děti jsme si připravili rozsvěcování vánočního stromu za zpěvu vánočních koled. Při této příležitosti děti navštíví Mikuláš s čerty a anděly, dostanou malý balíček sladkostí a pro rodiče bude připraven teplý svařáček.