Zpráva o činnosti za rok 2012

Rok 2012 jsme zahájili tradičně jako každý rok, a to Masopustem. Během dne šel průvod masek v čele s medvědem. Průvod se zastavil u každého domu, zahrál a zatančil a předal pozvánku na večerní zábavu. O půlnoci jsme pochovali basu, a tím zahájili období půstu.

MAŠKARNÍ PLES

V březnu jsme pro naše nejmenší občany uspořádali maškarní ples se spoustou soutěží a krásných dárků. Pro děti bylo připraveno také jedno velké překvapení, a to pohádka Mrazík, kterou dětem zahrála starší mládež společně s maminkami a tatínky našich dětí. Pohádka měla velký úspěch nejen u dětí, ale také u dospělých a přispěla k dobré náladě. Ještě dlouho po této akci kolovaly po vesnici veselé zážitky z představení.

DEN  ZEMĚ

V měsíci dubnu jsme na Den Země uspořádali akci „sběr odpadků“ v okolí Jančí. Sešli jsme se v poměrně hojném počtu včetně dětí a prošli cestu z Jančí k autobusové zastávce, kolem hlavní cesty a zpět druhou cestou do Jančí. Během čištění okolí jsme pro děti připravili zastávky s plněním úkolů s tématikou ochrana přírody. Odpadků jsme posbírali velké množství, což je opravdu alarmující. Akce byla prospěšná a my jsme měli dobrý pocit z vykonané práce.

Na konci dubna jsme pro naše děti a všechny občany Jančí uspořádali Pálení čarodějnic. Všichni, kdo měli zájem, se sešli uprostřed vesnice v čarodějnických kostýmech a společně jsme šli průvodem přes vesnici na místní hřiště. V čele průvodu jsme nesli symbolickou čarodějnici vyrobenou ze slámy, kterou jsme slavnostně na hřišti upálili. Krásné masky si připravily nejen děti, ale také jejich rodiče a dokonce i prarodiče. Na hřišti děti čekaly opět soutěže s čarodějnickou tématikou, za které byly děti odměněny sladkostmi. V podvečer jsme pod dohledem našich členů SDH zapálili připravenou vatru a slavnostně upálili čarodějnici. Dětem se akce velmi líbila, takže si ji určitě příští rok zopakujeme.

Jako každý rok i letos jsme se zúčastnili oslav svatého Floriána, které se letos konaly dne 6.5.2012.

BRIGÁDA

V červnu proběhla brigáda na naší hasičské zbrojnici spojená s novým nátěrem zbrojnice.

DISKOTÉKA

Na konci června jsme zorganizovali diskotéku na Myslivecké chatě.

ROZLOUČENÍ

Tento měsíc měl pro náš sbor bohužel smutnou tečku, protože naše řady navždy opustil náš dlouholetý starosta, pan Jan Černohorský, se kterým jsme se rozloučili v kostele v Březové.

Během léta jsme se samozřejmě zúčastňovali spousty soutěží hasičských sborů a nejednou se umístili na velmi pěkných místech. Například na okrskové soutěži v Březové jsme obsadili 2.  a 3.místo v kategorii muži a 3.místo v kategorii ženy. Na noční soutěži ve Větřkovicích se naše ženy umístili na pěkném 5.místě. Velký úspěch jsme sklidili na soutěži o pohár starosty Leskovce, kde jsme v kategorii ženy obsadili 1. místo. Na noční soutěži ve Stachovicích obsadilo družstvo našich žen 2.místo a dosáhly rekordního času 21s, a to i přes nepříznivé počasí, které znepříjemňovalo celou soutěž. Celkem jsme se zúčastnili 9 soutěží, což je velmi pěkná účast.

SPANÍ S BÍLOU PANÍ

Na konci prázdnin jsme chtěli uspořádat opět pro naše děti již druhý ročník akce Spaní s Bílou paní a letos ještě s Bezhlavým rytířem, ale kvůli nepřízni počasí jsme akci museli přesunout na polovinu září a to již bez oblíbeného přespání ve stanech. Aby to dětem nebylo líto, připravili jsme pro ně pohádkovou cestu, během které se setkaly s vílou, loupežníkem, hejkalem, pohádkovou babičkou nebo dědečkem Hříbečkem. Cestou děti provázeli trpaslíci a pomáhali jim s plněním úkolů. Po zdolání pohádkové cesty byla pro děti na hřišti připravena sportovní olympiáda. Děti si také vyrobili vlastní lampičky a jakmile se sešeřilo, přijela na koni Bílá paní v doprovodu s Bezhlavým rytířem. Večer si děti společně s rodiči mohly vystřelit malé ohňostroje a ti odvážní šli stezku odvahy. Pro děti to byl obrovský zážitek a určitě se již těší na příští rok.

ZÁJEZD DO PIVOVARU

V měsíci říjnu jsme zorganizovali pro naše členy SDH zájezd do pivovaru v Nošovicích. Exkurse v pivovaru se všem moc líbila a všichni se dobře bavili.

V listopadu náš SDH pořádal Karmášovou zábavu, na které nám pro dobrou náladu k poslechu i tanci hrál Martin Janeček. Večer byl zpestřen tanečním vystoupením místních ochotníků na téma „Labutí jezero“ a módní přehlídka a lá „Slunce, seno, erotika“. Obě vystoupení měla obrovský úspěch.

V prosinci jsme zorganizovali poslední akci, a to Mikulášskou nadílku. Dobrovolníci sboru v maskách Mikuláše, čertů a andělů navštívili všechny děti z naší vesnice, aby jim za krátkou básničku nebo písničku mohli nadělit mikulášský balíček plný dobrot.

V prosinci se uskutečnila valná hromada SDH Jančí v bývalé škole v Jančí.

Haasová Gabriela

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.